Ekoekspe – rymentarium

Organizator: Łódź Design Festival
Kurator: Mamy Projekt
Kiedy: 17 – 26 maja
Gdzie: Centrum Festiwalowe Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3

Ekoeksperymentarium to projekt edukacyjny, który z perspektywy rodziny pokazuje, jak możemy wspólnie, małymi krokami, wprowadzać wielkie zmiany. Zapraszamy do specjalnie przygotowanego mieszkania ilustrowanej rodziny na Łódź Design Festival w dniach 17.05-26.05 by wspólnie uczyć się jak
upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to, co zbędne czy niezdrowe.

W strefie Ekoeksperymentarium na gości czekają zabawy, eksperymenty i spacer po ekomieszkaniu. W przedpokoju poznamy ilustrowaną rodzinę ekomieszkania i zobaczymy przedmioty i idee, które ułatwiają im wprowadzanie zmian do swojego życia, a wraz z MPK Łódź będziemy odkrywać dlaczego warto poruszać się komunikacją miejską. W salonie pomyślimy o oszczędzaniu ciepła i prądu. Proste działania, takie jak wymiana żarówek na oświetlenie ledowe mogą zmniejszyć zużycie zasobów i pozytywnie odbić się na naszej kieszeni - będzie można to zobaczyć m.in. w instalacji przygotowanej wspólnie z Porta. W sypialni sprawdzimy w praktyce zasadę “mniej znaczy więcej” - mniej przedmiotów, to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów planety. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części - minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i przedmiotów. W kuchni, uczestnicy będą mogli podzielić się swoimi sposobami na gotowanie w duchu Zero Waste, przemyśleć sprawę kupowania wody w plastikowych butelkach i sprawdzić swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, co, jak się okazuje, wcale nie jest łatwe! W łazience spróbujemy wykorzystać rozsądnie każdą kroplę wody i obrazowo zobaczymy ile wody marnuje się podczas długiego prysznica. W strefie eksperymentów będzie można wypróbować własnoręcznie tworzenie ekologicznych zamienników środków używanych w domu: goście mogą samodzielnie spróbować wyczyścić plamę albo zrobić ekologiczny klej czy farbki spożywcze.
W Ekoeksperymentarium nie zabraknie lubianej przez rodziny strefy relaksu, gdzie uczestnicy Łódź Design Festiwal będą mogli odsapnąć i pozwolić dzieciom na bezpieczną zabawę.

Dotykaj i eksperymentuj - Ekoeksperymentarium to wyjątkowa przestrzeń. Animatorzy obecni na wystawie chętnie porozmawiają z gośćmi, oprowadzą po mieszkaniu i zachęcą do wspólnej zabawy. Pomysłodawczynie Ekoeksperymentarium, Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, specjalizują się w realizacji wystaw, na których dobrze czują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Autorem ilustracji jest Sarna Studio a aranżacją przestrzeni zajęła pracownia bro.Kat.
Więcej o projekcie na www.facebook.com/ekoeksperymentarium
https://www.instagram.com/ekoeksperymentarium/

Na Łódź Design Festival zapraszają Ceramika Paradyż – Mecenasa festiwalu oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń i Miasto Łódź.

eks5eks4eks3eks2eks1

>
>

nie pokazuj więcej