INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

INSTALACJA MASQUEMASK autorstwa Jaime Hayona

Organizator: Łódź Design Festival
Współorganizator: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Partner: Agnella
Miejsce: ul. Piotrkowska 282, Centralne Muzeum Włókiennictwa
Czas trwania wystawy: 18.05.2019 otwarcie godz. 17:00 do 28.07.2019 r.

Jaime Hayon powraca do Łodzi po wizycie podczas Łódź Design Festival 2018, kiedy zachwycony nowo poznanym miastem postanowił zgłębić jego włókiennicze tradycje. Zainspirowany Łodzią i zauroczony klimatem festiwalu, jeden z najsłynniejszych współczesnych projektantów zaproponował przygotowanie swojej nowej instalacji właśnie tutaj. Podczas 13. edycji Łódź Design Festival projektant, którego prace wystawiane są m.in. w Groninger Museum, High Museum of Art w Atlancie, Milwaukee Art Museum czy Design Museum w Londynie, zaprezentuje premierowo “MASQUEMASK INSTALLATION”.

"Koncepcją instalacji jest stworzenie szeregu masek, twarzy, inspirowanych grafiką i bardzo osobistym, trójwymiarowym wszechświatem kolorów, linii i motywów. To podróż po powierzchni oddziałującej z formą".
Jaime Hayon

Hiszpański artysta wszystkie maski postanowił umieścić razem, blisko siebie, w jednym pomieszczeniu. W ten sposób w przestrzeni ekspozycji mogą one spoglądać na odwiedzającego ze wszystkich stron, każda z inną, pełną kolorów ekspresją. Z kolorowym uśmiechem, kolorowym strachem, zdziwieniem. Niektórzy słusznie znajdą w nich inspiracje pochodzące z różnych kultur, wpływy mezopotamskie, meksykańskie, rzymskie, śródziemnomorskie. Ślady inspiracji, które czynią je wyjątkowymi.

"Maski zawsze reprezentowały bardzo bezpośredni związek z kulturą, wyrażając sposób życia całych cywilizacji. Wykorzystywano je w czasie wojny i pokoju, używano ich na co dzień i od święta. To dla mnie temat tajemniczy i pasjonujący".

Za pomocą instalacji Hayon pragnie złożyć maskom szczególny, oparty na jego unikalnej wizji hołd. Szczególny jest także sposób, w jaki maski przybrały swoją formę. Wykorzystując wyjątkowe doświadczenie pracowników białostockiej Agnelli, partnera wystawy, którego historia pracy z wełną sięga połowy lat 70., Hayon swoje najnowsze obiekty postanowił wykonać z wełnianej przędzy. Nietypowy kształt każdej z masek wymagał od ich wykonawców indywidualnego wykończenia, czyli m.in. ręcznego, bardzo precyzyjnego cięcia. Ponadto maski zostały zaprojektowane w kolorystyce, w której firma nie pracuje na co dzień - z tego powodu część przędz była barwiona specjalnie na potrzeby instalacji. Przedstawiciele Agnelli podkreślają, że mimo iż są producentem dużym i tkającym mechanicznie, najbardziej kluczowy przy powstawaniu “MASQUEMASK INSTALLATION” był czynnik ludzki - w samym procesie przygotowania projektów wzięło udział aż pięć projektantek firmy. W rezultacie, po 80 godzinach ich pracy, 50 godzinach pracy zespołu wykańczalni, z użyciem 130 km wełnianej przędzy powstało 14 niepowtarzalnych, imponujących rozmachem masek.

Współorganizatorem wystawy jest Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. To miejsce nieprzypadkowe w kontekście prezentacji wystawy, które zauroczyło Jaime Hayona podczas jego wizyty na Łódź Design Festival w 2018 roku. Zobaczył wtedy drugą odsłonę wystawy “Metamorfizm”, prezentującej dokonania jednej z najważniejszych artystek XX w. - Magdaleny Abakanowicz. Projektant jest przekonany, że to właśnie tam jego najnowsze prace zostaną wyeksponowane w najlepszy możliwy sposób.

Łódź Design Festival to najstarszy festiwal designu w Polsce, organizowany od 2007 roku, poświęcony wzornictwu przemysłowemu, projektowaniu graficznemu, architekturze, rzemiosłu, kreowaniu usług i interakcji. Festiwal aspiruje do miana najbardziej opiniotwórczego wydarzenia dotyczące designu w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku na festiwalu prezentowane są najważniejsze trendy i kierunki w światowym wzornictwie, dlatego takie wystawy, jak “MASQUEMASK INSTALLATION” idealnie wpisują się w program wydarzenia. Zaproszenie na festiwal gwiazd takiego formatu nie byłoby możliwe bez wsparcia jego wieloletniego mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Zapraszamy na wernisaż 18 maja 2019 roku o godzinie 17:00.


Lead www

Na wystawę zapraszają:

Organizator:
Łódź Design Festival

image001 3Współorganizator:
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

logotypy cmwl krzywe 1 zmniejszone na www

 

 

 

Partner:
Agnella
agnella logo 1 zmniejszone na www

 

http://www.youtube.com/watch?v=2DZC1g2i0SM&feature=youtu.be
jaime14 na www

Jaime Hayon, photography: Cristina Vaquero

 

Miejsce wystawy: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Piotrkowska 282

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi powstało w 1960 roku. Piętnaście lat później utworzono w instytucji dział odzieży, który był ewenementem na skale kraju bo do tej pory w żadnym muzeum w  Polsce taki dział nie istniał. Zbiory podzielono na odzież dawną (do II wojny światowej) i współczesną. W trakcie 44 lat budowania kolekcji dział kilkukrotnie zmieniał nazwę i porządek aby od 2017 roku funkcjonować jako dział kontekstów kulturowych. Nasze muzeum było też prekursorem w przygotowaniu pierwszych ekspozycji w Polsce, w całości poświęconych modzie. Ta tradycja sięga aż 1981 roku. W muzeum zrealizowano kilkanaście większych i mniejszych wystaw poświęconych modzie. W 2018 roku instytucja otworzyła dwie wystawy modowe. W kwietniu otwarto wystawę „Christian Dior i ikony paryskiej mody”, pierwsza jej część poświęcona była kreacjom spod znaku domu mody Dior gdzie prezentowano oryginalne stroje, ale i uzupełniające je akcesoria – kapelusze, buty, jak również biżuterią, druga prezentowała najważniejsze powojenne tendencje światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów m.in. Niny Ricci, Loli Prusac, Coco Chanel czy Pierre Cardin. Obiekty prezentowane na wystawie pochodziły z prywatnej kolekcji Adama Leja. W październiku po ponad roku przygotowań oddaliśmy naszym odwiedzającym kolejną wystawę modową „Jerzy Antkowiak-Moda Polska”. Pierwszą w Polsce wystawę, która w całości poświęcona była jednemu współczesnemu projektantowi, związanemu z najbardziej rozpoznawalną marką w historii rodzimej mody. Te dwa otwarcia pokazały nam, że moda nie tylko jest uwielbianym tematem przez naszych odwiedzających, ale jest też popularnym i interesującym tematem dla mediów oraz sponsorów. Oba modowe projekty były obudowane bogatymi programami towarzyszącymi, w których znalazły się oprowadzania kuratorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkania oraz panele dyskusyjne. Aktywności cieszyły się ogromnym zainteresowaniem do tego stopnia, że listy na oprowadzania kuratorskie zapełniały się w ciągu kilku godzin. Podczas debaty chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami w budowaniu kolekcji, przygotowywaniu wystaw modowych oraz programów im towarzyszących, a także budowaniu relacji z mediami branżowymi i sponsorami.  
Więcej informacji: www.cmwl.pl

AMCieszewscy 2017 03 23 720AMCieszewscy 2017 03 23 577CMW DSC 4324 zmniejszone na www

 

Agnella

Marka dywanów Agnella należy do Brintons Agnella Sp. z o.o., jednego z największych producentów tkanych dywanów i wykładzin na świecie. Historia marki sięga połowy lat 70., kiedy rozpoczęto budowę funkcjonującego do dziś, zakładu produkcyjnego w Białymstoku, wówczas jednego ze znaczących centrów krajowego przemysłu tekstylnego.
Pasją i specjalizacją Agnelli są dywany wełniane, które tworzone są od surowca do gotowego produktu. Wieloletnie doświadczenie w produkcji dywanów wełnianych i przetwarzaniu wełny stanowi o przewadze firmy na rynku. Wełna jest dla Agnelli tworzywem fundamentalnym, nierozłącznie związanym z historią i charakterem marki. Tworzywem szlachetnym i wymagającym, a jednocześnie zapewniającym projektantom maksimum satysfakcji twórczej.
Poza projektowaniem i produkcją dywanów, Agnella aktywnie angażuje się we wsparcie niezależnych projektantów oraz projektów artystycznych. Poza współpracą przy projekcie Jamiego Hayona w ramach ŁDF, jest partnerem w projekcie grupy Kosmos Project, nagrodzonym w tegorocznym plebiscycie must have w ramach Łódź Design Festival.
https://www.facebook.com/Agnella.rugs/
https://www.instagram.com/agnella_rugs/

Agnella fabryka max 20Agnella fabryka max 19Agnella fabryka max 18Agnella fabryka max 15Agnella fabryka max 13

>
>

nie pokazuj więcej